NENÍ MED JAKO MED. PROČ ZKUSIT TY NAŠE?
Ochucené medy nám vyrábí Jirka Smolík ze včelařství Smolík. V okolí Honezovic, nedaleko Horšovského Týna, se stará o asi tři stovky svých včelstev. Specializuje se na panenský med, ze kterého dělá medoviny a taky naše ochucené medy.
Panenský med se vytáčí z plástů, které nebyly zakladeny včelí matkou. Díky tomu je čistší, voňavější a chutnější než klasické medy. Udělat dobrý pastovaný med je celkem věda a nemusí se to vždy povést. Pastováním se krystalky medu roztříští na menší částice, které se pak už nespojí. Rozehřátím se med vrátí do původního stavu. Pastování se musí dělat pomalu a trvá několik dní. Jirka má na pastování nějakou fintu, díky níž je jeho med vždycky jemný a má tu správnou konzistenci.
Ve finále do pastovaného medu nasype prášek z lyofilizovaného ovoce, zamíchá to a stočí do sklenic. Nejen kvalitní med, ale i prášek dělá výslednou chuť. Ten zase umíme sehnat my. Jednotlivé poměry jsme s Jirkou ladili několik měsíců. Cílem bylo dosáhnout toho, aby byla chuť plná ovoce a současně byl cítit med. Proto se poměry v jednotlivých výrobcích liší. V Grepu s medem jsou jen tři procenta lyofilizovaného grepu, protože při vyšším poměru by to bylo příliš hořké. Do Borůvek s medem jsme naopak dali 7 % lesních borůvek, protože při nižším podílu se nám zdála chuť nedostatečně výrazná.
Podíl lyofilizované prášku má vliv na konzistenci. Prášek jímá vodu, proto jsou medy s vyšším podílem prášku hustší. Ochucené medy skladujte v pokojové teplotě, protože v chladu vám ztuhnou. A jaké je jejich využití? Namažte si je na chleba místo marmelády. Nebo si lžičku medu zamíchejte do bílého jogurtu a přidejte k tomu naše müsli. Když vás přepadne chuť na sladké, dejte si lžičku jen tak.
V nabídce nyní máme šest druhů, které nás při vývoji nejvíce zaujaly. Uvidíme, jak vám budou chutnat a kdyžtak časem přidáme další.
Tak dobrou chuť,
Váš Jan